Proszę czekać...
zamknij

Firmy w kategoriach

Lakierowanie czy olejowanie?

Konserwowanie drewna jest koniecznością, do której nikogo nie trzeba przekonywać. Chroni powierzchnię przed wilgocią, uszkodzeniami mechanicznymi oraz destrukcyjnym działaniem wielu czynników. Odpowiednio konserwowane i pielęgnowane meble czy podłoga będą służyć nam przez lata. Czym więc zabezpieczać drewno, by jak najdłużej spełniało swoje funkcje?

Ekologiczne rozwiązania

Olejowanie drewna jest metodą znaną od lat. Ponadto jest przyjazne dla środowiska i bezpieczne dla użytkowników. Drewno pokryte olejem wygląda naturalnie oraz zachowuje swoją fakturę – olej wydobywa kolor drewna oraz podkreśla usłojenie. Podłoga nie łuszczy się i ma właściwości antystatyczne, dzięki czemu w mniejszym stopniu przyciąga kurz.

Zachowanie estetycznego wyglądu drewna to priorytet w jego prawidłowej pielęgnacji, źródło: vidaron.pl

Oleje do podłóg dzielimy na twardniejące i nietwardniejące. Te pierwsze zawierają żywice syntetyczne lub naturalne, drugie natomiast składają się z naturalnych olejów np. lnianego czy słonecznikowego. Wybór preparatu uzależniony jest zazwyczaj od rodzaju drewna, które będzie zaimpregnowane. Kolejnym ekologicznym rozwiązaniem dla drewnianych powierzchni jest pokost lniany. Nakładanie pokostu jest procesem jednorazowym. Substancja wnika w strukturę drewna i zabezpiecza ją przed oddziaływaniem wilgoci oraz rozwojem grzybów i pleśni.

Więcej o zaletach ekologicznych rozwiązań konserwacji drewna znajdziesz w poradniku marki Vidaron pod adresem: https://www.vidaron.pl/poradnik/olej-czy-pokost-lniany-poznaj-najwazniejsze-roznice.

Nowoczesne metody

Lakiery dzielimy na podkładowe i nawierzchniowe, te pierwsze wnikają w pory drewna, a drugie zabezpieczają jego powierzchnię. Lakier tworzy ochronną powłokę, przez co podłoga jest odporna na zabrudzenia i wilgoć.

Lakierowana podłoga jest tańsza i mniej pracochłonna w utrzymaniu. Do jej pielęgnacji wystarczy zwykły mop i środki do mycia podłóg drewnianych. Największą wadą tej metody jest fakt, że w przypadku uszkodzeń, podłogę należy odnowić całą i nie można wykonać tego samodzielnie.