Proszę czekać...
zamknij

Firmy w kategoriach

Jak odnowić stare drzwi i futryny

Stare drewniane drzwi mogą stanowić niebanalną ozdobę naszego wnętrza lub domu. Nie zawsze drzwi nadgryzione zębem czasu trzeba wymieniać na nowszy model. Czasami wystarcza ich gruntowna renowacja. Może okazać się, że drzwi odpłacą nam niezrównanym urokiem.

Malowanie lub renowacja drewnianych drzwi i futryn to dość skomplikowane zadanie, nie jest jednak niewykonalne. Wystarczy przestrzegać kilku rad, które znajdziecie w naszym artykule.

Zabezpieczamy drzwi

Drzwi warto wyjąć z zawiasów i ułożyć na stabilnej poziomej powierzchni. Dzięki takiej pozycji unikniemy powstawania zacieków, podczas malowania. Jeżeli zamierzamy pracować na drzwiach osadzonych w futrynie, trzeba je najpierw unieruchomić, kładąc pod nie klin. Zabezpieczyć warto też klamkę i okucia, w tym celu wystarczy je wyjąć. Można też je zakryć papierem lub folią i taśmą malarską.

Usuwamy stare warstwy farby

Powierzchnia starych drzwi może być ukryta pod kilkoma warstwami farby olejnej. Zasadniczo usunąć ją można na dwa sposoby: mechanicznie oraz przy użyciu środków chemicznych. Pierwsza metoda polega na skrobaniu szpachelką, szlifowaniu papierem ściernym oraz przy użyciu szlifierki. Starą farbę usunąć można także za pomocą opalarki, jednak jest to metoda czasochłonna i kosztowna, ponieważ wymaga zakupu specjalnego sprzętu lub wynajęcia ekipy.

Jeśli farba nie chce zejść, trzeba skorzystać z metody chemicznej. Do dyspozycji mamy różne środki, którymi pokrywa się powierzchnię. Po upływie określonego czasu, starą powłokę można usunąć szpachelką. W przypadku drzwi pokrytych bejcą lub lakierem, wystarczy je zeszlifować przy pomocy papieru ściernego.

Malujemy drewniane futryny i drzwi

Po zeskrobaniu starych powłok, naszym oczom powinien się ukazać widok drewnianej powierzchni. Nie zawsze jest ona w idealnym stanie, ale bez obaw, na to też znajdzie się rada! Głębsze rysy i inne niedoskonałości możemy wypełnić specjalną masą do drewna. Pamiętajmy jednak, że przed szpachlowaniem powierzchnia musi być oczyszczona, odpylona, a gdy zachodzi taka potrzeba także umyta i wysuszona. Kiedy drzwi i framugi są gładkie i odpowiednio przygotowane, możemy przystąpić do malowania.

Czym najlepiej pokryć drewnianą stolarkę? Poznajcie opinię eksperta w serwisie marki Vidaron: https://www.vidaron.pl/poradnik/malowanie-drewnianych-oscieznic-i-futryn.