Proszę czekać...
zamknij

Firmy w kategoriach

Formaldehyd - groźna substancja we wnętrzach

Formaldehyd (aldehyd mrówkowy) jest gazem o silnym i charakterystycznym zapachu. Posiada właściwości bakteriobójcze, w związku z czym używany jest do dezynfekcji opakowań, rur i naczyń w przemyśle spożywczym. Wykorzystuje się go również do produkcji materiałów budowlanych i wykończeniowych. W ostatnim czasie sporo się mówi o jego szkodliwym wpływie na zdrowie – czy faktycznie jest się czego obawiać?

Formaldehyd – zastosowanie

Formaldehyd jest substancją, która wykorzystywana jest do produkcji wyrobów przemysłowych od stu lat. Znajduje się w opakowaniach papierowych, papierach śniadaniowych oraz papierach do pieczenia. Jest też składnikiem klejów stosowanych w budownictwie oraz przemyśle meblarskim do klejenia płyt wiórowych, sklejek oraz MDF. Wykorzystywany jest także jako środek konserwujący w preparatach chemii gospodarczej i kosmetycznej. Aldehyd mrówkowy jest najbardziej rozpowszechnioną substancją chemiczną występującą w naszym otoczeniu.

Formaldehyd – wpływ na zdrowie

Formaldehyd nie kumuluje się w ludzkim organizmie – ulega rozpadowi w trakcie procesów metabolicznych. Dzięki temu nie gromadzi się we krwi i nie uszkadza narządów wewnętrznych. Pomimo tego, nie jest całkowicie obojętny dla naszego zdrowia. Udowodniono, że zbyt wysokie stężenie substancji w powietrzu może przyczynić się do wystąpienia różnych dolegliwości – kaszlu, ucisku w klatce piersiowej, podrażnieniu nosa i gardła oraz chrypki i nudności.

Opary formaldehydu mogą podrażniać oczy oraz powodować łzawienie i pieczenie. Gaz nie działa na wszystkich ludzi w jednakowy sposób. Istnieją osoby szczególnie wrażliwe na jego oddziaływanie oraz osoby, które wcale nie odczuwają jego wpływu.

Osoby, które doświadczają negatywnych skutków działania formaldehydu powinny starać się maksymalnie obniżyć jego stężenie w otoczeniu. W tym celu powinny unikać dymu papierosowego, a także zachować szczególną ostrożność podczas stosowania detergentów. Redukcje formaldehydu można osiągnąć również poprzez stosowanie specjalnych farb.

Więcej na ten temat można przeczytać na stronie Magnat Farby w poradniku Formaldehyd a nasze samopoczucie.